Affiliated Faculty


ERG has a small core faculty but a much larger group (100+) of affiliated faculty. Affiliated faculty are based in other departments on campus or at the Lawrence Berkeley National Laboratory, and share ERG’s commitment to shared learning and interdisciplinary work.  They are advisors, mentors, or employers to ERG students, and serve on master’s project, doctoral dissertation and qualifying examination committees. The affiliated faculty are essential to the success of ERG’s interdisciplinary and wide-ranging research and teaching program, and ERG students are actively encouraged to reach out to affiliates in their research areas.

 

 

ERG Affiliated Faculty

David Ackerly (Integrative Biology)
Climate change impacts on biodiversity, conservation planning, emphasis on native plants of California.

Alice Agogino (Mechanical Engineering)
Intelligent learning systems; information retrieval and data mining; multiobjective and strategic product design; nonlinear optimization; probabilistic modeling; intelligent control and manufacturing; sensor validation, fusion and diagnostics; wireless sensor networks; multimedia and computer-aided design; design databases; design theory and methods; MEMS Synthesis and CAD; artificial intelligence and decision and expert systems; gender equity.

Joonhong Ahn (Nuclear Engineering)
Performance assessment of geologic repositories for radioactive wastes, radionuclide transport in engineered barriers of geologic repositories and geologic formulations; environmental impacts by nuclear-power utilization; effects of partitioning and transmutation treatment of high-level radioactive waste on environmental impact; nuclear technology development in Asian countries.

Paul Alivisatos (Chemistry)
Structural, thermodynamic, optical, and electrical properties of colloidal inorganic nanocrystals: investigates fundamental physical and chemical properties of nanocrystals and also works to develop practical applications of these new materials in biomedicine and renewable energy.

Miguel Altieri (Environmental Science, Policy & Management)
Sustainable agricultural development; relationship between environmental conservation and agricultural development; development of low-impact agricultural technologies.

Christopher Ansell (Political Science)
Organization theory, political sociology, public administration, and Western Europe.

Edward Arens (Architecture)
Energy-conserving building design; innovative heating and cooling systems; climatic and microclimatic prediction for design purposes; the influence of physical environment on building occupants; building impacts on the natural environment.

Maximilian Auffhammer (Agricultural & Resource Economics, International and Area Studies)
Economics of Climate Change, Measurement of Climate Change Impacts, Aerosol Pollution Impacts, Policy Evaluation, Greenhouse Gas Emissions Forecasting, Air Quality Regulation.

David Auslander (Mechanical Engineering)
Automatic control systems; computer control of complex mechanical systems; building energy management; mechanical system simulation.

Dennis Baldocchi (Environmental Science, Policy and Management)

Experimental and theoretical studies on the physical, biological and chemical control of trace gas exchange between vegetation and the atmosphere; study of carbon dioxide, water vapor and isoprene exchange above and below forest and crop canopies using the micrometeorological measurement methods and leaf to canopy scaling models; lines of inquiry have been along quantifying structural and functional complexity of vegetation and understanding how fluxes vary along a spectrum of time and space scales.

Steven Beissinger (Environmental Science, Policy & Management)
Behavioral, population and conservation biology; avian ecology, tropical ecology.

Eric Biber (Boalt School of Law)

Property, environmental law, natural resources and public lands law, conservation law and policy, land-use and urban planning law.

Severin Borenstein (Businesss Administration)

Energy economics; government regulation of business.

Elizabeth Boyer (Penn State)
energy economics; government regulation of business.

Gail Schiller Brager (Architecture)
Energy; conservation; climate-responsive building design; natural cooling and ventilation; wind-tunnel modelling; human thermal comfort; indoor air pollution; innovative task-conditioning systems.

Eric Brewer (Electrical Engineering & Computer Science)
Internet systems, developing regions, sensor networks and security.

Elton Cairns (Chemical Engineering)
Electrochemical energy conversion, batteries, fuel cells, electrocatalysis.

David Caron (Law)

Law and its relation to change; international environmental law and policy; ozone depletion; climate change; the history of international environmental law; ocean law and policy; whaling and fisheries.

Claudia Carr (Environmental Science, Policy & Management)
Third world rural development and natural resources; African drylands; human ecology, desertification, rural development; plant ecology.

Cathryn Carson (History)
History of science; history of nuclear waste management.

Jamie Cate (Molecular and Cell Biology)
Molecular basis for protein synthesis by the ribosome.

Robert B. Cervero (City & Regional Planning)

Land-use and transportation integration and interactions; transportation and urban management in the developing world; comparative international transportation planning and policy; urban planning and research methods.

Ignacio H. Chapela (Environmental Science, Policy & Management)
Valuation of biological resources; non-timber forest products; symbiosis; fungi; microbial ecology; industrial vs. governmental vs. civil management of biological resources.

John M. Colford (Epidemiology, Public Health)
Impact of water, sanitation, and hygiene interventions in India, Bolivia, Guatemala, Bangladesh, Kenya, Mexico, and the United States.

William Collins (Earth and Planetary Science / LBNL)
Interactions of clouds and aerosols with solar and terrestrial radiation, role of clouds and aerosols in climate change, development of new methods for modeling global aerosols, and clouds in GCMs.

Jason Corburn (City & Regional Planning)

Connections between science, society and policy, particularly in cities and informal settlements around the world.

Galen Cranz (Architecture)
Public space and public life, particularly new models for urban parks which integrate building, open space and infrastructure from a sustainable point of view; the body and the environment, especially innovative seating and its alternatives; office of the future.

Kurt M. Cuffey (Geography & Earth and Planetary Sciences)
Glaciology; climate change; watersheds.

[Back to Top Menu]

 

 

 

Lucas W. Davis (Haas School of Business)
Energy and environmental economics, public economics, applied microeconomics.

Terrence William Deacon (Biological Anthropology)
Biological anthropology; brain development and evolution, origins of language, biocultural evolution, emergence.

Alain De Janvry (Agricultural and Resource Economics)
International economic development in Latin America, Sub-Saharan Africa, the Middle East, and the Indian subcontinent.

Elizabeth Deakin (City & Regional Planning)
Transportation; land use; energy; air quality; analysis methods; institutional issues; politics of planning.

William Dietrich (Earth & Planetary Science)

Hillslope and fluvial geomorphology including runoff processes, landsliding, sediment transport; mechanics and landscape evolution.

Holly Doremus (Law)
Environmental law; property; natural resources law; law and science.

Timothy Duane (Environmental Studies, UCSC)
Renewable energy development, energy and environmental regulatory policy, and land use planning and resource management.

Brenda Eskenazi (Public Health)
Reproductive hazards of industrial exposures; reproductive epidemiology; reproductive effects of exogenous estrogens.

Roger Falcone (Physics / LBNL)
Laser interaction with matter; atomic physics; energy and defense related science, technology and policy.

Daniel Farber (Law)
Environmental and constitutional law.

Mary Firestone (Environmental Science, Policy & Management)
Physiological ecology of soil microorganisms; emphasis on transformations of nitrogen, carbon and organic contaminants.

Meredith Fowlie (Department of Agricultural & Resource Economics)
Empirical industrial organization, environmental economics, and public policy.

Harrison Fraker, Jr. (Environmental Design)
Passive solar, daylighting and sustainable design; sustainable systems and urban design principles for transit oriented neighborhoods.

Inez Fung (Earth and Planetary Sciences)
Geophysical fluid dynamics and large-scale numerical modeling; biogeochemical cycles; remote sensing of earth systems; atmosphere-ocean interactions, and atmosphere-biosphere interactions.

[Back to Top Menu]

 

 

 

 

Ashok Gadgil (LBNL)
Developing countries; energy efficiency and policy; drinking water; building energy use; simulation and modeling; airflow and pollutant transport in buildings.

Wayne Getz (Environmental Science, Policy & Management)
Biomathematics and population dynamics with application to wildlife management; conservation biology; and epidemiology.

Keith Gilless (ESPM)

Economic analysis and operations research modeling techniques to address forest resource management issues such as: forest products market forecasting, analysis of resource-dependent local economies, the role of forestry in international development, forest harvest scheduling, protected area management, non-market valuation, the impact of climate change on fire control, structure survival in large urban-wildland fires, and wildland fire protection planning.

Allen H. Goldstein (Environmental Science, Policy & Management)
Biogeochemistry; global change; chemistry of the atmosphere on regional and global scales; biosphere-atmosphere exchange of radioactively and chemically active trace gasses; air pollution.

Robert Harley (Civil and Environmental Engineering)
Air quality; assessment and control of gasoline and diesel engine emissions; sustainable transportation; photochemical modeling of urban/regional air quality.

Gillian Hart (Geography)
Development studies; agrarian change; regional studies; labor; gender.

Tyrone Hayes (Integrative Biology)

Synthesis of ecological/evolutionary, organismal/physiological, and biochemical/molecular studies with respect to animal behavior.

Percy Hintzen (African American Studies)
Coloniality, Creole nationalism, and globalization in the West Indies Black Diasporic Identity in the United States.

Arpad Horvath (Civil and Environmental Engineering)
Life-cycle assessment, industrial ecology, environmental systems analysis.

Lynn Huntsinger (Environmental Science, Policy & Management)
Ecology and management of grasslands and woodlands; pastoralist and indigenous management regimes and their interaction with landscape change; natural resource management and culture(s); Yurok forest; ranching.

Alastair Iles (Environmental Science, Policy & Management)
Science, technology & environment; green chemistry and biofuels politics/science/policy; sustainability learning; consumption; environmental regulation; environmental health politics and policy.

[Back to Top Menu]

 

 

 

Larry Karp (Agricultural and Resource Economics)
Environmental and resource economics; dynamic analysis; applied game theory, and trade policy; currently working on the design of climate change policy and international environment

Cari Kaufman (Statistics)
Theory and methodology in spatial statistics. Bayesian statistics and interference for complex systems. Design and analysis of computer experiments. Nonparametric function estimation. Methods for large data sets. Applications in climate and the environment.

Ann Keller (Public Health)
The role of scientific expertise in environmental health policy; regulation of complex and emerging technologies; government-community interactions in pursuit of public health and safety.

James Kirchner (Earth and Planetary Science)
Hydrology, geochemistry, geomorphology, evolutionary ecology, paleobiology.

G. Mathias Kondolf (Landscape Architecture)
Fluvial geomorphology applied to environmental river management; effect of dams; river restoration; aquatic and riparian habitat.

Claire Kremen (ESPM)

Mechanisms for slowing or preventing the loss of biodiversity; identify and conserve the species that provide important benefits to humans; environmental effects of species and modeling species distribution.


Lara Kueppers (School of Natural Resources, UC Merced)

Ecosystem feedbacks to climate change; Species composition and ecosystem function; Regional climate models; Land-cover and land-use change; Radiocarbon techniques; Interdisciplinary research strategies; Climate change policy.

George Lakoff (Linguistics Department)
Cognitive linguistics, especially the neural theory of thought and language. Conceptual systems, conceptual metaphor, grammar and meaning. The application of cognitive and neural linguistics to politics, literature, psychology, philosophy and mathematics.

Laurel Larsen (Geography)
Hydroecology, landscape dynamics, complex environmental systems, environmental restoration.

John Letiche (Economics)
International trade; history of economic thought.

[Back to Top Menu]

 

 

 

Thomas E. McKone (Public Health)
Environmental transport and transformation of pollutants, human exposure assessment, biouptake, bioconcentration, health risk assessment, environmental health policy and regulation.

Jonas Meckling (Environmental Science, Policy & Management)
Comparative and international political economy of energy and climate change, particularly political and institutional origins of clean energy markets.

Carolyn Merchant (Environmental Science, Policy & Management)
Environmental history; environmental philosophies and ethics; environmental movement; California environmental history; women and nature.

Rachel Morello-Frosch (Environmental Science, Policy & Management)

Race and class determinants of the distribution of health risks associated with air pollution among diverse communities in the United States.

Craig Moritz (Integrative Biology)
Use of molecular data to study evolution and ecology; currently, the research is devoted to exploring ways of combining information from surveys of molecular variation with data on demography and current historical distributions in order to infer population processes in space and time.

Max A. Moritz (Environmental Science, Policy & Management)
Fire ecology and management.

Scott Moura (Civil and Environmental Engineering)
Optimal control, PDE control, estimation, adaptive control, dynamic system modeling, energy management, battery management systems, vehicle-to-grid, smart grid.

Michael Nacht (Public Policy)
U.S. National Security Policy, proliferation of weapons of mass destruction.

Laura Nader (Anthropology)
Energy in culture and society; anthropology of science and scientists.

William Nazaroff (Civil and Environmental Engineering)

Aerosol physics; atmospheric chemistry; contaminant transport processes; environmental radiation; indoor air quality.

Kara Nelson (Civil and Environmental Engineering)
Natural systems for water and wastewater treatment, detection and inactivation of pathogens in water and sludge.

Michael O’Hare (Public Policy)
Arts policy; environmental policy; public management; quantitative methods.

Kate O’Neill (Environmental Science, Policy & Management)
Global and comparative environmental politics.

Dara O’Rourke (Environmental Science, Policy & Management)
Industrial development in developing countries; cleaner manufacturing processes; pollution prevention; preventative environmental strategies/policies; political economy of development; environmental justice; corporate accountability.

[Back to Top Menu]

 

 

 

Nancy Peluso (Environmental Science, Policy & Management)
Political ecology; tropical forestry; Southeast Asia.

Per Peterson (Nuclear Engineering)
Mechanisms of heat and mass transfer in multiphase, multispecies systems; thermal hydraulics and safety of passive fission reactors; heat transport in inertial confinement fusion reactors; nuclear waste management.

Michael Pollan (Graduate School of Journalism)
For the past twenty-five years, Michael Pollan has been writing books and articles about the places where nature and culture intersect: on our plates, in our farms and gardens, and in the built environment.

Kameshwar Poolla (Electrical Engineering and Computer Sciences)
Aspects of Future Energy Systems, including: demand response, electricity markets, tariff design, cyber-security and IT infrastructure, and micro grids for developing countries.

Alison Post (Political Science)
Comparative political economy, comparative urban politics, regulation, urban infrastructure (especially water and sanitation).

Thomas (Zack) Powell (Integrative Biology)

Physical and biological processes in lakes, estuaries, and the ocean; mathematical and numeric models.

Mary Power (Integrative Biology)
Stream and river ecology; grazing; food webs.

Robert Rhew (Physical Geography)
Trace gas biogeochemistry, biosphere-atmosphere exchange, stratospheric ozone depletion, biogeochemical effects of land-use change and invasive plants, sulfur cycle and reduced sulfur gases, natural halogenation processes, Arctic methane, sources and sinks of methyl halides, science education and outreach.

David Roland-Holst (Agricultural and Resource Economics)
International trade; policy modeling; environment and natural resources; economic growth and development.

Jeffrey Romm (Environmental Science, Policy & Management)
Social justice in resource and environmental policy; river basin governance; urban-rural institutions.

Christine Rosen (Business Administration)
History of pollution regulation and control in the U.S.; environmental history; business history; urban history; business and public policy; environmental management.

Ananya Roy (City and Regional Planning)
Comparative Urban Studies; International Development with a focus on the Politics of Poverty; Critical Theory.

[Back to Top Menu]

 

 

 

Robert Sawyer (Mechanical Engineering)

Combustion chemistry; pollutant formation and control; motor vehicle emissions; regulatory policy.

AnnaLee Saxenian (School of Information, City and Regional Planning)
Regional development; immigration and technology transfer; information technology and developing economies.

Nathan Sayre (Geography)
Ranching and pastoralism, rangeland ecology and management; history of range science; endangered species; scale in ecology and geography; the state; Western environmental history, and urbanization/land use change.

Whendee Silver (Environmental Science, Policy & Management)
Ecosystem ecology, biogeochemistry, plant-soil-atmosphere interactions, tropical ecology, soil science, disturbance ecology, restoration ecology, implications of global change for terrestrial ecosystems (to name a few…)

Ellen Simms (Integrative Biology)
Evolutionary implications of ecological interactions between plants and other organisms, including herbivores, pathogens, and mutualists.

Candace Slater (Spanish and Portuguese)
Brazilian literature and culture; Latin American folk and popular traditions

Kirk R. Smith (Environmental Health Sciences)
Environmental implications of economic development; energy and environmental problems of developing countries; health damaging and climate-warming air pollution, indoors and outdoors, rural and urban; risk assessment in developing countries; environmental indicators/indices.

David Sunding (Agricultural and Resource Economics)
Environmental and resource economics, regulation, public finance, water resources and land use.

David Teece (Business Administration)
Industrial organization and the economics of technological change; telecommunications; organization, structure, and performance of energy companies; OPEC behavior; energy policy; oil and gas pipelines; electricity pricing; privatization.

Sally Thompson
 (Environmental Engineering)
Ecohydrology, surface hydrology, spatial ecology, arid and semi-arid watersheds and ecosystems, pattern formation, nonlinear dynamics, plant physiology, water resource sustainability

Kenneth Train (Economics)
Conservation; energy use in transportation; load shapes; weather normalization.

[Back to Top Menu]

 

 

 

Pravin Varaiya (Electrical Engineering & Computer Science)
Communications networks; transportation systems; electric power systems.

David Vogel (Business and Public Policy)
Comparative environmental regulation; trade policy and environmental protection.

Jasmina Vujic (Nuclear Engineering)
Advanced deterministic and stochastic numerical methods in radiation transport: biomedical application of radiation: nuclear reactor core analysis and design: radiation shielding and dosimetry: parallel computing.

Michael Watts (Geography)
Agrarian transitions and human ecology, especially Africa (Sahel, Nigeria, Ethiopia, Senegal); comparative political economy of newly industrializing states; California agriculture (especially Northern California rice production); theory; rural development in South India.

Steven Weber (Political Science)
International relations, international political economy; political and social change in the new economy; the open source software process.

Oliver Williamson (Business, Economics & Law)
Economics of organization.

David Winickoff (Environmental Science, Policy & Management)
The interaction of science, norms, and political structure in the governance of human health and the environment, with a particular focus on biotechnology and the law.

Jennifer Wolch (College of Environmental Design)

Sustainable urbanism, urban design and public health, homeless and human service delivery, animal-society relations.

Catherine Wolfram (Business Administration)
Electricity restructuring in the U.S. and abroad, political economy of regulation, efficiency effects of electricity restructuring.

Brian D. Wright (Agriculture and Resource Economics)
Economics of agriculture and natural resources; research; intellectual property; biotechnology; genetic resources and biodiversity conservation; commodity markets; agricultural policy.

Paul K. Wright (Mechanical Engineering)
Intelligent manufacturing systems, robotics, materials processing, concurrent design methods, sensors.

David Zilberman (Agriculture and Resource Economics)

Agricultural and nutritional policy, economics of technological change, economics of natural resources and microeconomic theory.

John Zysman (Political Science)
International and comparative political economy; comparative national financial systems; industrial policy; international competition in industrial sectors; interconnection between civilian and military economy.

[Back to Top Menu]

 

ERG Research Affiliates

William R. Ahern (California State Coastal Conservancy)
Natural resources management and analysis, especially coastal wetlands and watersheds.

Susan L. Anderson (Bodega Marine Laboratory)
Genetic ecotoxicology; aquatic toxicology; ozone depletion; wetlands.

Sally Benson (Stanford University)
Earth Sciences.

Carl Blumstein (California Institute for Energy and Environment, UC Energy Institute)
Energy policy; electric utility regulation; energy conservation in buildings; energy conservation in industry.

Nancy Brown (LBNL)
Chemical kinetics; atmospheric science emphasizing photo chemistry; modeling, model uncertainty; high performance computing; combustion; combustion modeling; emissions.

James Bushnell (UC Davis)

Energy policy; environmental economics; regulation; industrial organization.

Carla D’Antonio (UCSB)
Mechanisms through which land use, change, and disturbance drive changes in plant communities; effects of biological invasions on population and ecosystem processes; plant population dynamics and community ecology; causes and consequences of rarity in plant populations.

Marc Fischer (LBNL)
Atmospheric science; terrestrial ecology; biogeochemistry; carbon cycle; anthropogenic effects on Earth systems.

[Back to Top Menu]

 

 

 

Karina Garbesi (Cal. State East Bay / LBNL)
Renewable energy; technology, implementation, and policy; environmental and social impacts of energy use, the global environment, the urban environment, environmental justice, natural resource analysis, soils, and soil-atmosphere processes.

Peter Gleick (Pacific Institute)
Water resources; water and conflict; environment and security; climate change; climate impacts; sustainable water use; water conservation; water-use efficiency.

Brent Haddad (UCSC)

California water institutions; environmental policy; property rights; climate change.

Michael Hanemann (Agricultural and Resource Economics)
Non-market valuation, environmental economics and policy, water pricing and management, demand modeling for market research and policy design, the economics of irreversibility and adaptive management, and welfare economics.

Richard Howarth (Dartmouth College)

Natural resource and environmental economics; social change and sustainable development; ecological resource management; energy systems and policy; economics of climate change.

Edward Kahn (Analysis Group, San Francisco)
Electric utility finance.

Jonathan Koomey (Stanford University)
Energy efficiency, costs of reducing carbon emissions; market imperfections; cost-benefit analysis; policy impact analysis; marketing and program design; history of technology; effects of policy choices on technological innovation; the effect of information technology on resource use.

Alan Lamont (LLNL)
Modeling and design of renewable energy systems, particularly using hydrogen; modeling the energy supply system in China; economic models based on multi-period market equilibrium.

Mark D. Levine (LBNL)

Ronnie Lipschutz (Chair of Politics, UC Santa Cruz)
Global political economy; global civil society; environmental politics, philosophy and history; national security policy; politics and the media; science, technology, society.

Donald Lucas (LBNL)
Combustion emissions; particles; diagnostics.

[Back to Top Menu]

 

 

 

Chris Marnay (LBNL)
Electricity utility economics and operations, especially operation of competitive electricity markets, and dispersed energy resources. 

Neo Martinez (PEaCE Lab)
Structural and functional aspects of biodiversity; food webs; biogeography; theoretical ecology; community and ecosystem ecology; the role of ideology in ecology; the role of science in society.

James McMahon (LBNL)

Energy efficiency; water efficiency; analyzing technical and economic impacts of efficiency increases from multiple perspectives (manufacturers, distribution channels, consumers, energy companies, governments, environment); water and energy performance standards; water and energy labels; marginal water and energy prices; variability and uncertainty analysis.

Alan Meier (LBNL)
Energy conservation in buildings; energy efficiency; buildings; energy test procedures; appliances; Japan.

Evan Mills (LBNL)
Implications of global climate change for the financial services sector; integrating energy management and risk management; energy end-use assessments and modeling; improved energy systems for developing economies; advanced internet tools for energy analysis and consumer information.

Gregory Morris (Green Power Institute)
Biomass and renewable energy systems; climate change and greenhouse gas emissions analysis; integrated resources planning; analysis of the environmental impacts of resource management practices; electric power generation; the environmental impacts of energy production and use; probabilistic risk analysis; role of renewables in greenhouse-gas mitigation.

Curt Oldenburg (LBNL)
Geologic carbon sequestration; compressed air energy storage; heat and mass transfer in geologic systems; dynamic behavior of subsurface systems where convection or gravity-driven flow processes occur; code development and applications.

William Pease (GoodGuide)

Environmental informatics; risk assessment; toxicology.

Lynn Price (LBNL)
Industrial energy efficiency technologies, policies, and programs, especially in China; energy-related carbon dioxide emissions mitigation in industry; international industrial energy efficiency policy evaluation.

Margaret S. Race (SETI Institute)
Analysis of potential large scale environmental impacts associated with space exploration (NASA–Mars sample return mission planning); science policy regarding environmental issues; risk communication; improving science education and public outreach through K-12 curriculum and science museums.

William Riley (LBNL)
Interactions between the soil, biosphere, and atmosphere that impact carbon and nutrient cycling, hydrological flows, leaching and trace-gas fluxes important in climate change; environmental fluid mechanics and the interactions between fluid flows and biological processes that affect environmental quality; numerical modeling of coupled hydrological, biological, and atmospheric systems; use of carbon and oxygen isotopes in coupled hydrological and biological systems; and impacts of intensive agriculture; development and testing of mechanistic and probabilistic models of human exposures to environmental contaminants.

[Back to Top Menu]

 

 

 

Alan Sanstad (LBNL)

David Sedlak (Civil and Environmental Engineering)
Environmental chemistry; water reuse; advanced water treatment systems; use of natural systems for water purification and urban water infrastructure.

Margaret Taylor (LBNL)
Climate change, engineering, environmental management, markets and policy, intellectual property.

Margaret Torn (LBNL)
Climate change; land use; ecosystem goods and services; biogeochemistry; isotopes; carbon cycle; biodiversity; ecosystem process; conservation; democracy.

Edward Vine (LBNL)

Analysis and evaluation of energy and environmental models, technologies, plans, policies, and programs; project management; writing and editing; public presentation of scientific data; multivariate statistical analysis of quantitative data; survey research; monitoring and evaluation training; and peer review management.

Alexandra von Meier (Electrical Engineering and Computer Science / California Institute for Energy and Environment)
Nuclear materials management; electric power systems; technology and culture.

Steve Weissman (Law)
Renewable energy; energy efficiency; energy regulation, competitive electricity markets; environmental law.

[Back to Top Menu]

 

Affiliates Emeriti

Samuel Berman (LBNL)
Impacts of lighting on human health and visual performance.

Robert Budnitz
Nuclear facility safety and security; radioactive waste management, safety and security; risk assessment, especially comparative among different energy systems.

John F. Busch, Jr. (LBNL)
Energy efficiency in buildings, appliance, equipment, and building efficiency standards; developing country energy programs and policy.

Paul Craig (Applied Science, Davis)

Energy conservation; nuclear waste management.

Nancy Erman (UC Davis)

Aquatic ecology; freshwater invertebrates; watershed management as it affects aquatic and riparian habitat.

Peter Evans (Sociology)
Comparative political economy of national development in the Global South (a.k.a. “developing countries”).

Anthony Fisher (Agricultural and Resource Economics)
Optimal control of greenhouse gas emissions; impact of climate change on agriculture.

Kenneth Fowler (Nuclear Engineering)
Plasma physics; fusion energy technology.

Roger Glassey (Industrial Engineering)
Mathematical modelling of energy/economic systems.

Orman Granger (Geography)
Climate; climatic change and society; heat and moisture climatology.

Lawrence Grossman (Nuclear Engineering)

Fission nuclear power: reactor technology, reactor safety, innovative design.

Charles Hartman (LLNL)
Plasma physics studies; controlled thermonuclear fusion.

John P. Holdren (Energy and Resources Group)
Global environmental problems; comparative assessment of the environmental and sociopolitical impacts of energy choices; fusion-reactor design to minimize radiological hazards; problems and prospects of arms control; the interactions of energy and resource issues with international security.

Jack M. Hollander (LBNL)
Research and development policy; energy/environment issues; technology innovation; efficient energy generation and end-use; atmospheric chemistry.

Alexander Horne (Civil and Enviromental Engineering)
Pure and applied limnology and oceanography; toxicity, biostimulation, nitrogen and carbon fixation in lakes, estuaries, rivers and oceans; pollution; management of lakes and reservoirs, wetland waste treatment systems.

Judith Innes (City and Regional Planning)

Collaborative policy making; water policy and management; public participation; theory of planning and policy making; environmental policy; governance.

Kenneth Jowitt (Political Science)

Leninist regimes; social theory; international relations.

Robert Kagan (Political Science)

Implementation and enforcement of environmental law and policy; modes of regulation; corporate environmental management; comparative regulatory institutions.

William Kastenberg (Nuclear Engineering)
Risk assessment and risk management; nuclear reactor safety; technical and institutional issues related to nuclear materials management, high-level radioactive waste disposal and environmental restoration.

Todd LaPorte (Political Science)
Organization theory, technology and politics; decision-making dynamics of large, complex, technologically intensive organizations, and the problems of governance in a technological society.

Jean Lave (Education)
Ethnography and social theory.

C. Michael Lederer (UC Energy Institute)

Energy efficiency; nuclear power.

Allan Lichtenberg (Electrical Engineering & Computer Science)
Energy economics; non-linear dynamics; plasmas.

William Lidicker (Integrative Biology)
Population and landscape ecology; biodiversity; ecological aspects of energy use and conservation.

Jane C. S. Long (LLNL)

Adaptation and reinvention of the energy system in response to climate change.

Povindar Mehta (Civil Engineering)

Utilization of crop residues and industrial byproducts for making energy-saving building materials; durability of building materials.

Anthony Nero (LBNL)
Conceptual frameworks for evaluating environmental risks; carcinogenic risks from environmental pollutants; behavior of and exposures to radon and other indoor pollutants.

Arthur Rosenfeld (Physics)
Efficient of energy; efficient buildings; demand response to real time electric prices; public interest energy research.

Jayant Sathaye (LBNL)

Climate change project-related issues in transportation; land-use change and forestry; energy demand and supply in the developing world; development of new methods and analytical tools for evaluation of project baselines; the role of carbon sinks in climate change mitigation; sustainable development and transport policy.

Robert Twiss (Landscape Architecture & Environmental Planning)
Environmental assessments for regional planning; GIS; public land management and planning.

Sim Van der Ryn (Architecture)

Eicke R. Weber (Materials Science & Engineering)

[Back to Top Menu]